, godzina: Liczba odsłon witryny: 2080


Dobre Rady, które mogą uratować życie

Gdy korzystasz z internetu:

1. Nie loguj się Facebookiem do innych serwisów a tym bardziej do banku.

2. Nie używaj wszędzie tych samych haseł i loginów.

3. Nie używaj prostych haseł typu "janek123" zarówno w serwisach internetowych jak i jako hasło wi-fi, ale generuj hasła, najlepiej składające się z minimum 16 znaków w tym duże i małe litery, cyfry oraz znaki jak "^".

4. Nie podawaj nikomu swojego hasła wi-fi, jeśli podasz, zmień jak najszybciej.

5. Zmieniaj hasła w serwisach internetowych przynajmniej co 45 dni.

6. Nie ściągaj bezmyślnie z serwisów typu "dobreprogramy.pl, instalki.pl", które dla nieuważnych i nie zalogowanych mają niespodziankę w postaci zarobaczenia twojego komputera! "Asystent Pobierania" lub Menadżer Pobierania" zrobi "Zombie" z twojego Windowsa. Unikaj tego jak ognia! Jeśli musisz ściągać właśnie stamtąd, wpierw załóż u nich konto lub wybieraj zawsze opcję "pobieranie bezpośrednie". Inaczej czeka Cię format dysku lub w najlepszym przypadku naprawa systemu operacyjnego, bo się zwyczajnie rozsypie lub ktoś użyje twojego komputera do przestępstwa.

7. Jak szukasz programu zwracaj uwagę na nazwę adresu strony, nie tylko na to co dana strona oferuje.

8. Pobieraj zawsze ze strony autora / producenta.

9. Gdy lubisz mieć wi-fi bez hasła, lub gdy zresetujesz swój router do ustawień fabrycznych pamiętaj, że bez ustawionego hasła ktoś może wykorzystać twój internet do popełnienia przestępstwa, za które Ty odpowiesz.

10. Nie podawaj wszędzie swoich prawdziwych danych (tylko tam gdzie to konieczne), również danych medycznych i swojej daty i miejsca urodzenia.

11. Nigdy nie umieszczaj swojego aktualnego zdjęcia, które masz w dowodzie osobistym lub paszporcie, nawet zeskanowanego.

12. Pamiętaj, że regulamin serwisów społecznościowych jak: Facebook, NK, Instagram, Twitter pozwala na publiczne wykorzystanie twoich zdjęć w celach reklamowych, w tym nawet twojego wizerunku. Zdjęcia te mogą być także legalnie odsprzedane bez twojej wiedzy innym serwisom. Umieszczając zdjęcia w portalach społecznościowych zrzekasz się swojej własności. Gdy zobaczysz siebie w reklamie nie masz nic do powiedzenia i w zamian nic od nich nie dostaniesz, ani centa.

13. Pamiętaj, że żaden bank i poważny serwis internetowy nigdy nie poprosi Cię o podanie aktualnego hasła ani o wysłanie innych twoich danych poprzez wiadomość e-mail.

14. Uważaj na fałszywe e-maile. Nie otwieraj załączników jeśli nie znasz adresu nadawcy. Często w zdjęciach ukryty jest "trojan" pozwalający intruzowi na przechwycenie komputera jak i znalezienie w nim twoich haseł. Pamiętaj, że takie fałszywe listy przychodzą coraz częściej, podszywając się pod strony banków czy serwisów aukcyjnych jak Allegro. Sprawdź czy wyświetlana nazwa nadawcy jest równoznaczna z linkiem. Do sprawdzenia bardzo przydatna jest opcja "pokaż źródło wiadomości" lub "najechanie" na nazwę nadawcy, wtedy powinniśmy zobaczyć jaki jest faktyczny adres nadawcy.

Fałszywą wiadomość można rozpoznać po treści i adresie kryjącym się pod nazwą:

- często nie ma wszystkich polskich znaków lub są krzaczki,
- zdanie jest niepoprawne gramatycznie, źle ułożone zdanie,
- błędy ortograficzne,
- błędna odmiana,
- rzadko spotykana forma,
- dziwne adresy jak:
isaac@bsnsantafe.com,
books@steamlaunch.com,
jzd00346@agartis.pl,
gol@thankyou2010.com




Copyright © 2003-2015 Wszelkie prawa zastrzeżone
System 2000 Maciej Baryła